Kaip sukurti įsimintinas organizacijos vertybes?
- Gabrielė Šerėnienė
- 03-04
- 3 min. skaitymo
Tam, kad darbuotojai įsidėmėtų organizacijos vertybes, paprastai patariama apie jas kalbėti kuo dažniau ir šiam tikslui naudoti kuo daugiau kanalų. Vis dėlto, tokios bendros sąvokos kaip sąžiningumas, principingumas, atskaitomybė ar atsakomybė yra sunkiai įsimenamos. Juo labiau, kad jas savo vertybėms apibūdinti renkasi daugelis organizacijų. Tad kaip sukurti vertybes, kurios keltų susidomėjimą, būtų lengvai įsimenamos, patraukliai žiūrėtųsi, pabrėžtų tai, kas svarbu, ir aiškiai atitiktų organizacijos tapatybę?
Naudingų patarimų „Harvard Business Review" publikuotame straipsnyje How to Create Company Values That Actually Resonate pateikia vadybos mokslininkai - IESEG vadybos mokyklos Paryžiuje strategijos docentas Shawn Pope bei Oslometo verslo mokyklos Osle viešosios politikos ir administravimo profesorius Arild Wæraas.

1. Būkite kūrybiški
Atsisakykite minties, kad jums būtinai reikia frazės ar jų rinkinio, vadinamo „pagrindinėmis vertybėmis“. Idėjas, kurias norite pabrėžti, gali perteikti ir alternatyvūs formatai. Pavyzdžiui, kompanija „Johnson & Johnson“ turi „kredo“, „Ford Motor“ – „tiesas“, „Toyota“ – „kelią“, „Google“ – „įsitikinimus“, „Abbvie“ – „principus“, o „North Face“ – „manifestą“. Tai gali būti ir šūkis, sentencija, „sėkmės receptas" ar kiti formatai, pasižymintys paprastumu ir komunikabilumu bei galintys padaryti ilgalaikį įspūdį.
2. Formuluokite trumpai
Apribokite savo sąrašą iki keturių vertybių – tai maksimalus skaičius, kurį žmonės paprastai atsimena. Išskirkite tas, kurios jūsų organizacijai svarbiausios. Pavyzdžiui, „H&M” į savo vertybių sąrašą įtraukė „Sąmoningas požiūris į sąnaudas“, nes tai labai svarbu jos konkurencinei pozicijai, o JAV prekybos centras „Meijer“ - „Šviežumas“. Šios vertybės padeda darbuotojams nenukreipti akių nuo tikslo.
Ir atvirkščiai, praleiskite tai, ką galima priskirti visiems doriems žmonėms. Pavyzdžiui, straipsnio autorių nuomone, perteklius yra vertybėse išskirti „Sąžiningumą“ (jį savo sąrašuose turi „Delta Airlines“ ir „Microsoft“ kompanijos). Sąžiningumas jau atsispindi organizacijos etikos kodekse, kuriame yra pakankamai vietos aptarti darbuotojų elgesio klausimus – nuo seksualinio priekabiavimo prevencijos iki elgesio su pranešėjais.
Pagrindines vertybes geriausia naudoti ne kaip moralinį priminimą, o kaip teiginius apie tai, kas jūsų įmonei ypač svarbu, įdomu ar įkvepia.
3. Surūšiuokite pagal svarbą
Labiausiai tikėtina, kad darbuotojai prisimins vertybes, kurios sąraše yra paminėtos pirmos ir paskutinės. Organizacijos, įsivardinusios daugiau nei dvi vertybes, šiose pozicijose turėtų įrašyti pačias svarbiausias.
Įsiminti vertybių eiliškumą gali padėti akrostichas – žodis, sudarytas iš vertybių pirmųjų raidžių. Pavyzdžiui, chemijos bendrovė „BASF“ savo pagrindines vertybes sutraukė į žodį CORE, reiškiantį kūrybiškas, atviras, atsakingas, verslus.
Organizacijos gali sukurti vertybių akrostichą pagal savo pavadinimą arba kitus žodžius, kurie sukelia emocijas arba yra susiję su industrija.
4. Pagyvinkite nuobodumą
Vietoje nuobodžios, nuasmenintos kalbos pagrindines vertybes galima pagyvinti. Pavyzdžiui, vietoje žodžio „Atskaitomybė“ bendrovė „Kraft Heinz“ naudoja „Mums tai priklauso“. „Toyota“ vietoje vertybės „Aptarnavimas“ naudoja vaizdingesnę šnekamosios kalbos frazę „Mes nueiname papildomą mylią“. Geri pavyzdžiai, kurie nėra klišės: „Kokybė yra pirmas darbas“ („Ford“), „Smagi pramoga šeimai“ („Disney“), „Judėk greitai ir laužyk dalykus“ („Facebook“).
Gerose pagrindinių vertybių deklaracijose naudojami drąsūs pareiškimai, imperatyvai, klausiamieji žodžiai – tai alternatyva negyvybingiems, nesusijusių daiktavardžių sąrašams.
Kurdami frazes apsvarstykite galimybę naudoti tokias literatūrines priemones, kaip pavyzdžiui:
aliteraciją - tikslingą panašiai skambančių priebalsių pasikartojimą gretimuose žodžiuose („Future focused“ - „Jonhson Controls“, „The Power of people“ - „Best Buy“)
asonansą - vienodų arba to paties tipo balsių pasikartojimą gretimuose žodžiuose („A will to win“ - „American Express“)
rimą - panašių skiemenų pasikartojimą gretimuose žodžiuose („Passion for Innvention“ - „Amazon").
Nepamirškite, kad svarbus ir skambesio sklandumas – geriausia pasirinkti žodžius turinčius kuo mažiau skiemenų.
5. Padarykite vertybes matomomis
Galiausiai, sukurkite vertybes taip, kad jos būtų vizualiai patrauklios. Esame linkę geriau įsiminti paveikslėlius nei žodžius. Pasinaudokite šia įžvalga ir perteikite vertybes su įmone susijusioje emblemoje. Pavyzdžiui, transporto paslaugų organizacija gali turėti „vertybių ratą“, statybų - „vertybių kopėčias“ ir pan.
Rinkdamiesi paveikslėlį, įvertinkite ne tik jo svarbą, bet ir kontūrų aiškumą (pirmenybę patartina teikti ikonoms, o ne realizmui), gebėjimą pavaizduoti sudėtingus ryšius (pvz. vertybių piramidėje).
Nenuostabu, kad dauguma darbuotojų organizacijų vertybių sąrašus perskaito lyg užmerktomis akimis ir greitai juos pamiršta. Straipsnio autoriai akcentuoja, kad šią problemą reikia spręsti dar projektavimo etape, pasirenkant įsimintiną vertybių formatą, skaičių, tvarką, skambesį ir grafiką. Sprendimo esmė – vaizduotė, o ne kartojimas.